مدیریت منابع آب خوزستان

0
360506
مدیریت منابع آب خوزستان

مدیریت منابع آب خوزستان

محمدرضا کرمی در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیش بینی تنش آبی در محدوده پس از سد حمیدیه در ایام تابستان اظهار داشت: کاهش بارندگی در بالادست برخی سدهای خوزستان موجب کاهش آورد آب در برخی رودخانه های استان شد.

مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان افزود: یک هزار و 450 میلیارد ریال برای تکمیل خطوط انتقال آب و شبکه فاضلاب مرزهای چذابه و شلمچه هزینه شده است که با اقدام های انجام شده وضعیت این مرزهای برای پذیرایی مناسب از زائران اربعین در شرایط پایداری از نظر آب و فاضلاب قرار گرفته است.

کرمی نژاد با بیان اینکه روستاهایی که احتمال تنش آبی آنها در وجود داشت شناسایی شد افزود: با بررسی انجام شده 93 روستای زیردست سد حمیدیه در شهرستان‌های دشت آزادگان، هویزه و حمیدیه خوزستان در صورت تنش آبی با مشکل روبه رو می‌شدند که از فروردین امسال آب گیری این روستاها از خط آبرسانی غدیر برنامه ریزی شد.

وی ادامه داد: تمام 93 روستایی که آب گیری آنها از رودخانه پایین دست سد حمیدیه انجام می‌شد به خط انتقال آب غدیر متصل شدند ضمن اینکه با توجه به اشتغال بخش زیادی از اهالی این روستاها به دامداری، تامین آب دام سنگین و نصب مه پاش برای خنک سازی این دام ها در تابستان داغ خوزستان اجرایی شد.

کرمی نژاد گفت: مشکل آب شرب شهرستان دشت آزادگان با ای سی یک هزار و 200 تا یک هزار و 500 برطرف و هم اکنون آب این شهرستان از نظر کیفی و کمی مشکلی ندارد.

مدیرعامل آبفای خوزستان، افزود: شبکه فاضلاب شهرهای رُفیع، هویزه، بوستان و سوسنگرد 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ولی به دلیل تامین نشدن اعتبارات مورد نیاز تکمیل این طرح با مشکل روبه‌رو شده است.
وی با انتقاد از همکاری نکردن بانک پاسارگارد برای تامین اعتبار ماده 56 برای تکمیل شبکه فاضلاب منطقه دشت‌آزادگان ادامه داد: 42 هزار میلیارد ریال اعتبار از طریق ماده 56 با عاملیت بانک پاسارگاد تخصیص داده شد که به دلیل همراهی نکردن این بانک این اعتبار تامین نشد.

کرمی نژاد با اشاره به برآورد تردد پنج میلیون زایر اربعین از مرزهای خوزستان افزود: خط انتقال آب به این مرز تکمیل، پمپ ها تعمیر و علاوه بر زیرساخت، آب مورد نیاز برای این تعداد زایر تامین شده است.

وی ادامه داد: شبکه فاضلاب پایانه مرزی چذابه به منظور جمع آوری پساب تولیدی نیز تکمیل و لایروبی شده و بر این اساس در بخش آب و فاضلاب در ایام اربعین آمادگی لازم ایجاد شده است.

مرز بین‌المللی شلمچه در 15 کیلومتری غرب خرمشهر و 20 کیلومتری بصره عراق قرار دارد. مرزهای شلمچه و چذابه 2 گذرگاه مهم تردد زایران اربعین حسینی در خوزستان است که سالانه شاهد تردد جمع کثیری از زائران به ویژه در ایام اربعین است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید