طرح آبرسانی غدیر | روز شمار افتتاح طرح آبرسانی غدیر

0
360494
طرح آبرسانی غدیر | روز شمار افتتاح طرح آبرسانی غدیر

طرح آبرسانی غدیر
روز شمار افتتاح طرح آبرسانی غدیر

به نقل از تسنیم،
روزهای جاری برای مردم خوزستان یک خبر بسیار مهم را در بر دارد، بر این اساس یکی از مهم‌ترین طرح‌های آبرسانی کشور که طی چند سال گذشته توسط دولت قبل بارها مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گرفت، در سال جاری برای اولین بار به افتتاح کامل خواهد رسید و شیرینی آب شرب گوارا نصیب نیمی از جمعیت استان خوزستان خواهد شد.

طرح غدیر که مراحل ساخت آن از سال 1387 شروع شد، در ابتدا قرار بود با گرفتن منبع از سه رودخانه مهم خوزستان یعنی کارون، دز و کرخه، آب شرب خوزستانی‌ها را بیمه کند. به‌دنبال همین اتفاق، تحولی در حوضه آبریز این سه رودخانه نیز به وجود می‌آید و زمینه احیای پارامترهای کیفی مهیا می‌شود، چراکه وقتی یک رودخانه به منبع تأمین آب شرب بدل شود، یعنی باید از بسیاری از موارد از جمله ورود زهاب و آلودگی مصون باشد.

با وجود این، در طول 14 سال گذشته همواره شاهد افتتاح این طرح بدون منبع‌گیری از رودخانه دز و کارون بودیم و تأمین آب این طرح تنها از محل کرخه انجام می‌شد، همین مسئله سبب شد با ایجاد خشکسالی فراگیر در حوضه آبریز کرخه کیفیت آب شرب مردم خوزستان تحت تأثیر قرار گیرد و مردم هیچ‌گاه از طرح غدیر استفاده واقعی را انجام ندهند.

با توجه به جزئیات یادشده، یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت دولت‌های گذشته در افتتاح طرح غدیر، طراحی سنگین و غیرمنطقی سازه آبگیر این طرح در محل سد دز به حساب می‌آید، سازه‌ای که توسط یک شرکت مشاور به‌نام تهران ـ بوستون طراحی شده بود اما به‌لحاظ اقتصادی و زمانی قابلیت اجرا نداشت.

با توجه به این عامل، با روی کار آمدن دولت سیزدهم و سفر رئیس‌جمهور به خوزستان در ابتدای شهریورماه سال گذشته، مقرر شد با یک ابتکار مهندسی محل سازه آبگیر از پشت سد به جلوی سد منتقل شود تا زمینه اجرایی شدن پروژه فراهم شود.

بر این اساس با تلاش بی‌وقفه دولت طی یک سال گذشته، کار اجرایی بیش از سه سال هم‌اکنون به سرانجام رسیده است و شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی کشور این بار به‌صورت کامل و آبگیری از 3 رودخانه یادشده آغاز شده است.

بر اساس جزئیات ارائه‌شده از طرح آبرسانی غدیر، این پروژه  ابتدا با 3 فاز فعالیت خود را آغاز کرد که شامل فاز اول، آبرسانی از قیصریه تا آبادان و خرمشهر؛ فاز دوم، تأمین آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه و شادگان و فاز سوم از ام‌الدبس تا آبگیر سد دز است.

عملیات اجرایی پروژه 26 آذر 87  آغاز شد و قرار بود کل پروژه در پنج سال و تا پایان دولت وقت به بهره‌برداری برسد، بر این مبنا با اتمام این پروژه آب شرب 4.7 میلیون نفر تأمین می‌شود. علاوه بر آبرسانی به 26 شهر و بیش از 1600 روستا، هدف دیگر این طرح جلوگیری از ورود پساب‌های شهری و صنعتی 12 شهر و بیش از یک‌هزار و 200 روستا به آب کرخه و کارون خواهد بود،
به‌معنای دیگر، تکمیل طرح غدیر سبب می‌شود آب مورد استفاده مردم خوزستان با رشد کمّی و کیفی قابل توجه مواجه شود به‌طوری که این تغییر به‌طور ملموس حس شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید